מכונת תפירה

מכונת תפירה עפ”י ויקיפדיה:

“מכונת תפירה היא סוג של מכונה המשמשת לתפירה מהירה של בדים או עורות, ע”י חיבורם זה לזה באמצעות לולאות חוט רצופות (תפרים)”
דמיינו לעצמכם מכונת תפירה כיום, זו אשר יודעת לבצע סוגי תפרים רבים, תופרת עם סוגי חוטים שונים, במהירויות שונות, ממוחשבת, ידנית, מכנית ופונקציות ייחודיות מותאמות לצורך התופר/ת, כל אלו נכנסים תחת ההגדרה- מהי מכונת תפירה- אותה ציינו בתחילת המאמר.
מכונת תפירה שאנו מכירים, עברה גלגולים רבים מאז הוצאה לראשונה בשנת 1830 ע”י חייט צרפתי בשם ברתלמי תימונה, אשר מת חסר כל, לאחר שהמוני תופרים ותופרות, יצאו לרחובות מחשש שיאבדו את פרנסתם כחייטים ובמקום להרוויח על המצאתו, נותר ברתלמי, עני.

2 סוגים עיקריים

ישנם שני סוגים עיקריים של מכונת תפירה :

❖ מכונת תפירה ביתית

מכונת תפירה ביתית, היא לרוב מכונה לא גדולה (לעיתים אפילו קטנה מאד- ידנית לנסיעות, למשל) המתאימה לתפירה קלה של פריטים מעטים ולא כמויות מסחריות, כמו גם, לא לכל סוגי הבדים או התפרים. יתרונותיה של מכונת התפירה הביתית הם בוורסטיליות, הגמישות, והניידות שלה.למכונת תפירה ביתית יש קטגוריה של מכונה ממוחשבת, אשר מעלה את מספר סוגי התפרים אותה היא יודעת לתפור, כמו גם עולה מהירות התפירה מאשר השימוש במכונת תפירה ביתית, ידנית.

מכונה המיועדת לתפירה ביתית היא בעלת מנוע קטן 0.1 כוח סוס. המכונה מיועדת הן לשימוש ביתי והן לשימוש תופרות בבית, התופרות מוצר אחד או שניים ביום. בכמויות גדולות יותר יכולות להיות בעיות של עומס על המנוע וקלקולים, מהירותן קטנה ולא מיועדות לייצור של סדרות.

מבחינים בשני סוגים:

נעול – הכוללות בדרך כלל מספר פעולות כגון תפירת זיג-זג, לולאות, כפתורים, תפרי קישוט וגם אפשרות רקמה. ישנן מכונות מכאניות ברמות שונות החל מ 5 סוגי תפרים ועד 60 סוגי תפרים שונים. מכונת תפירה ממוחשבות מאפשרת בין 30 ל- 300 סוגי תפרים לחלקן גם דוגמאות רקמה רבות, רקמת אותיות, סוגי לולאות רבים, לחלקן אף יש חיתוך חוטים אוטומטי בסיום התפר.
מכונת תפר שרשרת – אוברלוק / מכפלת ואפרט. ישנם דגמים הכוללים אוברלוק ומכפלת במכונה אחת.

מכונת תפירה תעשייתית

מכונת תפירה תעשייתית היא מכונה מאסיבית וגדולה מ”אחותה” הביתית והיא מסוגלת לעבוד בהיקפים גדולים יותר ועם בדים וסוגי תפרים רבים יותר.
מכונת תפירה תעשייתית, אמנם עובדת מהר יותר וחזקה יותר מהביתית, אך על מנת לבצע את כל סוגי התפרים נדרשת מכונה נפרדת, כמו מכונת אוברלוק, מכונת תפירה לאריגים ובדים מיוחדים- בגדי ים, אריגים עבים במיוחד ועוד, מכונת תפירה לתפרי זיגזג או לתפירת לולאות וכפתורים, מכונת תפירה למכפלת, מכונת תפירה אלקטרונית הניתנת לתכנות וחיתוך תפרים בתכנון מראש ועוד סוגים אחרים נוספים. מצוידת בשולחן תעשיתי ובמנוע חזק ומיועדת לעבודה שוטפת של יום עבודה במהירות גבוהה – לכל סוג תפר קיימת מכונה מתאימה.

 • מכונת תפר ישר המיועדות בעיקר לתפירת אריגים – מכונת תפירה תפר ישר רגילה + מכונת תפר ישר אלקטרונית המאפשרת פונקציות שונות בתיכנות התפר כגון: חיזוק התפר בתחילת או בסוף התפירה , חיתוך חוטים אוטומטי, תכנות מספר תכים ואורך תפירה.  תכנות עצירה כאשר המחט בתוך הבד או מחוץ לבד.
 • מכונת אוברלוק תעשייתית – 3 חוטים – לניקוי חלקי הבד | 4 חוטים – לחיבור וניקוי בעת ובעונה אחת בסריגים | 5 חוטים – לחיבור וניקוי בעת ובעונה באריגים.
 • מכונת אפרט – מכפלת – לתפירת בגדי טריקו ולבנים בתפר שטוח בעל 3-5 חוטים 2-3 מחטים
 • מכונת הנעת רגל (שתי רגליים) עם הנעת מחט – מכונה המיועדת לתפירת בדים כבדים כגון בדי ריפוד, ברזנטים, ובדים טכניים. מכונה זו קיימת בגרסאות שונות להתאמה טובה בין סוג התפירה הרצויה לבין המכונה.
 • מכונת תפירה זרוע – מיועדת לתפירת תיקים
 • מכונת תפירה בקבוק – עם הנעת גלגל לתפירה נעלים
 • מכונת תפירה זיג זג
 • מכונה לתפירת לולאות
 • מכונה לתפירת כפתורים
 • מכונת תפירה רבת מחטים
 • מכונת תפר נסתר

מאמרים נוספים

הקמת כיתות לימוד תפירה

הקמת כיתות לימוד תפירה

ייעוץ, תכנון והקמה של כיתות לימוד תפירה אנו מבצעים תכנון והקמה של כיתות לימוד תפירה בכל הארץ , כבר עשרות שנים.  השירות כולל ייעוץ והתאמת המכשירים

קרא עוד »

מכונת תפירה מומלצת

מכונת תפירה מומלצת מכונות תפירה קיימות מאות שנים ולמעשה מדובר “במלבישות של האנושות”. בלעדיהן היינו עדיין מסתובבים עטופים בשאריות בדים. ועולם האופנה לא היה קיים

קרא עוד »

מכונת תפירה

מכונת תפירה עפ”י ויקיפדיה: “מכונת תפירה היא סוג של מכונה המשמשת לתפירה מהירה של בדים או עורות, ע”י חיבורם זה לזה באמצעות לולאות חוט רצופות

קרא עוד »
דילוג לתוכן