עפ”י ויקיפדיה:
“מכונת תפירה היא סוג של מכונה המשמשת לתפירה מהירה של בדים או עורות, ע”י חיבורם זה לזה באמצעות לולאות חוט רצופות (תפרים)”
דמיינו לעצמכם מכונת תפירה כיום, זו אשר יודעת לבצע סוגי תפרים רבים, תופרת עם סוגי חוטים שונים, במהירויות שונות, ממוחשבת, ידנית, מכנית ופונקציות ייחודיות מותאמות לצורך התופר/ת, כל אלו נכנסים תחת ההגדרה- מהי מכונת תפירה- אותה ציינו בתחילת המאמר.
מכונת תפירה שאנו מכירים, עברה גלגולים רבים מאז הוצאה לראשונה בשנת 1830 ע”י חייט צרפתי בשם ברתלמי תימונה, אשר מת חסר כל, לאחר שהמוני תופרים ותופרות, יצאו לרחובות מחשש שיאבדו את פרנסתם כחייטים ובמקום להרוויח על המצאתו, נותר ברתלמי, עני.
סוגים של מכונת תפירה.
עולם התפירה הוא עולם דינמי ומתקדם כל הזמן בצמוד לטכנולוגיה המתפתחת, אך עדיין נחלק לשני סוגים עיקריים:
❖ מכונת תפירה ביתית
❖ מכונת תפירה תעשייתית
שתי הקטגוריות הללו, הן עולמות בפני עצמם ובתוכם, תתי קטגוריות אשר מתאימות לסוגי תופרים/ות שונים/ות בעלי ניסיון או ללא ניסיון, כאלו שהתפירה הינה רק תחביב עבורם או כאלו שהיא כל עולמם ומקור פרנסתם.
מכונת תפירה ביתית, היא לרוב מכונה לא גדולה (לעיתים אפילו קטנה מאד- ידנית לנסיעות, למשל) המתאימה לתפירה קלה של פריטים מעטים ולא כמויות מסחריות, כמו גם, לא לכל סוגי הבדים או התפרים.
למכונת תפירה ביתית יש קטגוריה של מכונה ממוחשבת, אשר מעלה את מספר סוגי התפרים אותה היא יודעת לתפור, כמו גם עולה מהירות התפירה מאשר השימוש במכונת תפירה ביתית, ידנית.
מכונת תפירה תעשייתית היא מכונה מסיבית וגדולה מ”אחותה” הביתית והיא מסוגלת לעבוד בהיקפים גדולים יותר ועם בדים וסוגי תפרים רבים יותר.
מכונת תפירה תעשייתית, אמנם עובדת מהר יותר וחזקה יותר מהביתית, אך על מנת לבצע את כל סוגי התפרים נדרשות מכונות נפרדות, כמו מכונת אוברלוק, מכונת תפירה לאריגים ובדים מיוחדים- בגדי ים, אריגים עבים במיוחד ועוד, מכונת תפירה לתפרי זיגזג או לתפירת לולאות וכפתורים, מכונת תפירה למכפלת, מכונת תפירה אלקטרונית הניתנת לתכנות וחיתוך תפרים בתכנון מראש ועוד סוגים אחרים נוספים.